Bilirkişi, hakim veya savcının hukuki bilgisi dışında, çözümü uzmanlık, özel veya teknik bilgi gerektiren durumlarda başvurulan, o konunun uzmanı kişilere hukuk dilinde verilen addır.

Bilirkişiler konunun uzmanı şahıslar olabileceği gibi, o konu ile ilgili kurumlar da olabilir. Örneğin, Adli Tıp Kurumu kendi konusunda en önemli bilirkişilik kurumudur. Sahte para konusundaki davalarda Merkez Bankası bilirkişilik kurumudur.

Bilir kişi incelemesi; bir delil değil, delil değerlendirmesi ve bir anlamda delillerin konuşturulmalarını sağlama aracıdır.

Bilirkişi raporu; cumhuriyet savcısı, hakim veya mahkeme için bağlayıcı değildir.bilirkisi

Yargı mensubunun, bilirkişi raporunda yer alan görüşten farklı hareket etmesi mümkündür. Ancak bu farklılık, keyfilik olarak anlaşılmamalıdır. Yargı mensubu; delilleri değerlendiren ve deyim yerindeyse konuşturan bilirkişi raporunu yetersiz veya eksik gördüğü veya rapor içeriğine katılmadığı takdirde, aynı bilirkişiden ek rapor, yeni bilirkişiden görüş alabilir veya toplanıp değerlendirilen delillere göre bilirkişi raporunda öngörülenden değişik bir değerlendirmede bulunabilir. Önemli olan, bilirkişi raporundan farklı bir değerlendirme yapan yargı mensubunun bu durumu gerekçelendirmesidir.

Bilirkişi Nasıl Olunur?

Bilir kişi çözülmesi gereken özel bir konuda, bilimsel bilgi ihtiyacı duyulduğunda fikir ve bilgisine başvurulan kimselerdir. Bilgi düzeyi yükseldikçe kişiler arasında uyuşmazlıkları çözmekle görevli hâkimlerin de işleri zorlaşmıştır. Hâkimlerin her alanda uzmanlaşması beklenmezken her alanda davalara bakmaları söz konusu olabiliyor. Böyle bir durumda da bilirkişi diye tabir ettiğimiz her meslek gurubundan, kendi bilgi alanında uzmanlaşmış ve durumları analiz edebilecek kabiliyetteki kişiler devreye giriyor. Uyuşmazlık olan konularda deneyim ve bilgileri ile gerekli analizi yapıp tarafları bilgilendiriyor. Baktıkları dosyalar karşılığında aylık 7000 tl civarında ek gelir sağlayabilen ‘Bilir kişi’ inşaatçıdan elektrik teknisyenine, boyacıya kadar her meslekten insanlar tarafından yapılabiliyor. Peki bilir kişi nasıl olunur? Ne zaman nereye başvurulur? izmir-adalet-komisyonu

DOSYA BAŞINA 330 LİRA

Adalet Bakanlığı tarifesine göre dosya başına fiyatlar 165 ila 330 lira arasında değişiyor. Örneğin, sulh ve icra davalarında ücretler 165 lira iken, iş davaları ve kadastro ile ilgili davalarda 220, mülkiyet, marka ve asliye ticaret davalarında 330 lira. Ancak hakim işin önemine göre bu ücreti takdir yetkisini de kullanarak artırabiliyor. Bir dosya için konunun önemine göre 10 bin veya 100 bin lira bile ödenebiliyor.

5 YIL DENEYİM ŞART

Doktor, mühendis, inşaat işçisi, elektrik teknisyeniyseniz veya esnafsanız bilir kişi olabilirsiniz. Tek şart yaptığınız meslekte en az 5 yıllık deneyime (kıdeme) sahip olmak. Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), esnafın bilirkişilik mekanizmasında görev alması için eğitimler düzenliyor.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir